11 فاکتور کلیدی هنگام انتخاب دامنه برای وب سایت

11 فاکتور کلیدی هنگام انتخاب دامنه برای وب سایت

11 Key Factors When Choosing Domain For Website

 

امروزه با توجه به گسترش دنیای دیجیتال، وب سایت ها در حال رقابتی شدن هستند. کسب و کار شما از طریق برند قابل شناسایی خواهد بود. حتی انتخاب دامنه سایت نیز بر میزان نرخ تبدیلات تاثیر گذار است چون در صورت انتخاب نام  نامناسب ممکن است کاربران ثابت چندانی نداشته باشید یعنی نام دامنه در ذهن کاربر ماندگار نمی شود و بازخورد مناسبی نخواهید داشت.

انتخاب دامنه سایت

سوالات متداولی در ارتباط با انتخاب دامنه سایت مطرح می شود که در این آموزش قصد داریم تک تک آن ها را بررسی کنیم.

1- آیا حتما باید نام تجاری کسب و کار را روی نام دامنه سایت بگذاریم؟

پاسخ به این سوال کمی سلیقگی است. به طور خلاصه، در فرآیند انتخاب دامنه سایت شما مختارید که کلمه یا کلمات مورد نظر خود را تست کنید و در صورت مجاز  بودن، استفاده کنید. نکته مهم این است که اگر قصد دارید نام دامنه را با برند خود تطابق دهید سعی کنید عبارتی بنویسید که تنها خاص خودتان باشد و شیه به سایر کسب و کارها نباشد چون ممکن است این شباهت دردسرساز شود یا اینکه کاربران شما را با کسب وکار دیگری اشتباه بگیرند!

2- بهترین پسوند برای دامنه ها چیست؟

هر کسب و کاری بنا بر ماهیت خود باید پسوند متناسبی را انتخاب کند. بسته به محل زندگی و کشور، می توانید پسوندها را بررسی کنید. به عنوان مثال IR دامنه ملی کشور ایران است. بنابراین موقع انتخاب پسوند دامنه به 2 نکته باید دقت کرد:

  1. محل زندگی
  2. ماهیت سایت (آموزشی- دولتی- تجاری و…)

 

در ارتباط با ماهیت سایت باید اینگونه ذکر کنیم که اگر کسب و کار شما غیر انتفاعی باشد، می توانید پسوند org. را امتحان کنید، پسوند edu. برای مراکز آموزشی مناسب است، پسوند gov. مخصوص نهادهای دولتی است و… به همین ترتیب ماهیت سایت خود را بررسی و سپس بهترین و متناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

3- آیا نام دامنه روی سئو سایت تاثیرگذار است؟

قرار دادن کلمه کلیدی در دامنه سایت الزامی نیست! اما چون حیطه فعالیت شما مشخص می شود فعالیت مثبتی است البته شایان ذکر است که این فاکتور برای موتورهای جستجو مانند گوگل به اندازه گذشته اهمیت ندارد. همان طور که در مقالات قبلی هم ذکر کردیم فاکتورهایی مانند موارد زیر اهمیت ویژه ای دارند.

  • طول دامنه
  • نگارش
  • تلفظ
  • ماندگاری در ذهن مخاطب
  • و…

فاکتورهای ذکر شده به صورت غیر مستقیم روی سئو سایت تاثیر می گذارند چون در صورتی که دامنه انتخابی شما کوتاه، مفید و ماندگار در ذهن باشد احتمال اینکه کاربر در دفعات بعدی مستقیما به وب سایت شما بازگردد بیشتر خواهد بود!

همیشه به این نکته توجه کنید که کیفیت سایت از تمام فاکتورها اهمیت بیشتری دارد. مبنای کار خود را بر اساس کاربر، سلیقه کاربر، نیاز و راحتی او پیاده کنید.

4- آیا می توانیم در نام دامنه از اعداد و خطوط استفاده کنیم؟

در اکثر موارد از درج خطوط و اعداد در نام دامنه اجتناب می شود. دامنه های چندبخشی که واژه ها را با – از هم جدا می کنند یا دامنه هایی که حاوی اعداد هستند نیز وجود دارند اما هیچ وقت فراموش نکنید که اولویت اصلی این است که کاربر نام دامنه را همیشه به یاد داشته باشد و بتواند آن را سریعا در نوار آدرس مرورگر بنویسد.

خب حالا بررسی کنید که اگر نام دامنه شما حاوی خطوط یا اعداد باشد، همچنان ساده باقی می ماند؟ به راحتی در ذهن سپرده می شود؟ توصیه می کنیم در صورتی که وجود اعداد یا خطوط باعث پیچیدگی نام دامنه می شوند  از درج آن ها صرف نظر کنید.

5- قوانین کپی رایت و مسائل حقوقی در ارتباط با دامنه

بررسی کنید نام دامنه ای که ثبت می کنید یک برند تجاری یا مشابه آن نباشد. حتی اگر این نام برای ثبت دامنه آزاد باشد باز هم ایده بدی است چون برندی با این نام وجود دارد!

6- تجارت دامنه!

یکی از بزرگ ترین چالش هایی که هنگام ثبت دامنه با آن مواجه می شویم این است که پس از بررسی های فراوان به یکباره می بینیم که این نام توسط شخص دیگری ثبت شده و دیگر آزاد نیست!

اصولا نام های محبوب، کلمات خاص، اسم های پرطرفار و مناسب و…  توسط شاغلان و مافیای دامنه ثبت می شوند و بعد به فروش می رسند. به این صورت که نام دامنه را ثبت می کنند تا شخصی که این نام را پسندیده از آن ها خرید کند.  برای اینکه دچار این سیکل نشوید بهتر است با خلاقیت خودتان نسبت به انتخاب دامنه سایت اقدام و یک نام دامنه مناسب، کوتاه و جذاب بسازید!

7- پیکربندی نام دامنه و وب سایت

اکنون که پسوند مناسب را اانتخاب و نامی در نظر گرفته اید و آن را خریداری کرده اید، به چه چیزی احتیاج دارید؟ باید کاری کنید تا بتوان از دامنه استفاده کرد و اصطلاحا دامنه و وسایت را به یکدیگر متصل کنید.

برخی افراد سعی می کنند نام دامنه خود را با انواع پسوندها تهیه کنند تا کاربر با جستجوی هر پسوندی به سایت او هدایت شود. به عنوان مثال آدرس های mysite.ir و mysite.org  به mysite.com هدایت می شوند.

به هر حال هر نوع پسوندی که انتخاب کردید را باید به ارائه دهنده میزبانی خود اطلاع دهید تا تنظیمات و پیکربندی های لازم را برای شما اعمال کند.

8- غلط های املایی و نگارش دامنه

 

در آموزش های قبلی ذکر کردیم که رعایت سه فاکتور برای نام دامنه بسیار ضروری است.

  1. نوع نگارش نام دامنه
  2. تلفظ
  3. طول دامنه

برخی سعی می کنند هوشمندانه عمل کنند و متفاوت به نظر برسند برای همین نام دامنه خود را به گونه ای دیگر تنظیم می کنند، در نگارش صحیح نام دامنه تغییراتی اعمال می کنند و کلمات را به گونه ای دیگر می نویسند تا جذاب و متفاوت شوند و در نام دامنه برخی دیگر غلط های املایی دیده می شود که از روی ناآگاهی بوده.   اما این ها یک اشتباه بزرگ هستند! چون کاربران آدرس شما را گم می کنند. سعی کنید همیشه شیوه نگارش صحیح را رعایت کنید.

9- تاثیر طول دامنه بر محبوبیت آن

به طور کلی انتخاب نام های کوتاه بهتر است. البته قانون یا اجبار خاصی در این رابطه وجود ندارد و فقط از آن جهت که بهتر در ذهن کاربر باقی می ماند، گفته می شود که طول دامنه بهتر است کوتاه باشد.

هر چه دامنه ساده تر باشد بهتر در یاد می ماند و راحت تر می توان به آن دسترسی داشت. در حقیقت، در چند سال گذشته چند مطالعه انجام شده که سایت های برتر را به صورت آنلاین تجزیه و تحلیل کرده و در نهایت متوجه شده اند که طول ایده آل نام دامنه تنها هشت کاراکتر است. برای برخی برندها رسیدن به این حالت ایده آل کمی سخت. باز هم ذکر میکنیم که اجباری وجود ندارد و همه این موارد برای بهتر بخاطر سپرده شدن است. پس در انتخاب دامنه سایت به طول آن دقت کنید.

10- حریم خصوصی دامنه ها

بعد از ثبت شدن دامنه اطلاعات آن مانند آدرس مالک، نام، شماره تماس، ایمیل و… در دیتابیس WHOIS به صورت عمومی نمایش داده می شود. برخی نگران نمایش این اطلاعات خصوصی و سوء استفاده های احتمالی هستند. یا میترسند اسپل هایی به ایمیل قابل نمایش در هوئیز ارسال شود. به همین دلیل سرویسی به نام  WHOIS privacy ارائه شده که می توان این سطح ار ازائه اطلاعات به سایرین را محدود کرد که مزایا، معایب و محدودیت های خاص خود را دارد.

11- انقضای دامنه

هر دامنه دارای یک چرخه حیات است. با توجه به مدت زمان عمر دامنه طول این چرخه متغیر است. اگر دامنه ای برای یک سال تهیه کردید حتما باید تاریخ سررسید ان را برای یک سال بعد تنظیم کنید. ارائه دهنده سرویس قبل از انقضای آن یاداوری را برای شما ارسال میکند و باید مجددا اعتبار دامنه را تمدید کنید.

اگر این دامنه به دوره انقضا وارد شود و آن را پیگیری نکنید ممکن است به دوره بازخرید هدایت شوید یا مجبور شوید جریمه ای برای آن بپردازید. تصویر زیر چرخه حیات دامنه را نمایش می دهد همواره به این سیکل دقت داشته باشید. بهترین حالت این است که اجازه ندهید دامنه منقضی شود!

 

به این مقاله چند ستاره میدین ؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پست های توصیه شده

پاسخی بگذارید