Name Server چیست؟

Name Server چیست؟

what name server

 

 

Name Server یا DNS  قسمت بنیادی Domain Name System (DNS) می باشند. وب سایت ها با استفاده از نیم سرورها امکان استفاده از Domain Name  ها را بجای آی پی آدرس ها ( که بخاطر سپردن آنها بسیار دشوار است ) می دهند.
برای هر دامین در هنگام ثبت باید حداقل دو  name server  تنظیم گردد. این نیم سرورها به طور معمول به صورت ns1.servername  , ns2.servername  می باشند که به جای server name  نام سرور مربوطه قرار خواهد گرفت. اولین نیم سرور به عنوان primary  و دومین نیم سرور  به عنوان بک آپ، زمانیکه اولین نیم سرور در دسترس نباشد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
به طور کلی ارتباط بین دامین و هاست توسط name server  صورت می پذیرد.
 Name server  های تنظیم شده روی یک دامین ، به DNS  سرورهایی  اشاره داشته که Zone  مربوط به دامنه در آن قرار دارد لذا امکان یافتن آی پی آدرس های معادل هر رکورد به راحتی انجام خواهد شد. بنابراین کاربران می توانند با وارد نمودن نام (به جای وارد نمودن آی پی های مربوطه) به وب سایت و ساب دامین ها  دسترسی داشته باشند.
 به عنوان مثال با وارد نمودن نام دامین www.yourdomin.com در مرورگر ( با توجه به اینکه DNS  های این دامین روی ns1.yourdomain.com ,ns2.yourdomain.comتنظیم شده است ) درخواست مربوطه به DNS  سرورهای اشاره شده ارسال و از طریق رکورد www آی پی وب سایت ایران , هاست یافت خواهد شد و با ارسال درخواست به وب سرور مربوطه ،  سایت لود خواهد شد.
به این مقاله چند ستاره میدین ؟
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

پست های توصیه شده

پاسخی بگذارید